niedziela, 28 listopada 2010

NA POGRANICZU KINEMATOGRAFII I SZTUKI.

Spotkanie z Piotrem Dumałą. Prowadzenie: Andrzej Kołodyński.

Spotkanie poprzedzi projekcja filmu „Las” w reżyserii Piotra Dumały.

Zapraszamy 17 grudnia /piątek/ – godzina 17.00.

Piotr Dumała – (ur. 1956r.) reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, prozaik i autor oprawy plastycznej filmów animowanych. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, specjalność konserwacji rzeźby kamiennej na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki u prof. Adama Romana. Przez dwa lata studiował w Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie u prof. Daniela Szczechury. Obecnie wykłada na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, na Wydziale Animacji University College of Arts Crafts and Design Konstfack w Sztokholmie w Szwecji oraz na Uniwersytecie Harvarda w USA.

Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego. W swojej działalności stosuje efektowne techniki animacyjne, najbardziej oryginalna z nich polega na ryciu i zamalowywaniu rysunków wykonywanych na gipsowych płytach. Przez wiele lat Dumała związany był ze Studiem Filmowym Se-ma-for w Łodzi i Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Debiutował filmem „Lykantropia” (1981r.), jego kolejne filmy to: „Czarny Kapturek„ (1983r.), „Latające włosy” (1984r.), „Łagodna” (1985r.), „Nerwowe życie kosmosu” (1986r.), „Ściany” (1987r.), „Wolność nogi” (1988r.), „Kafka” (1991r.), „Seria absurdów” (1993r.), „Zbrodnia i kara” (2000r.), „Las” (2009r, czarno-biały film eksperymentalny, aktorski z elementami animacji).

Andrzej Kołodyński – doktor filmologii, krytyk filmowy, autor, redaktor i tłumacz książek o filmie. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973-1992 kierował działem zagranicznym tygodnika „Film”. Redaktor naczelny miesięcznika „Kino”.


Zdjęcia z filmu "Las" (2009r.) dzięki uprzejmości EUREKA MEDIA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz